Bývanie na dedine či v meste?

Záhrada, príroda, malé obchodíky a pokojné prechádzky? Alebo blízkosť kaviarní, divadiel, kín, nákupného centra a s tým spojeného ruchu? Ak vás viac láka niektorá z týchto skupín, zdá sa, že máte jasno s výberom lokality pre vaše budúce bývanie. Pokiaľ však jasno nemáte, nezabúdajte na niekoľko rozhodujúcich kritérií.

Či už bývanie v okrajových častiach alebo v ruchu mesta, oboje so sebou prináša svoje výhody aj nevýhody. Výber lokality pre dlhodobé bývanie závisí najmä od vašich preferencií, spôsobu vášho života a povahy. Aj v tomto prípade platí heslo „nik nemôže mať všetko“. Človek žijúci v centrách miest je vzhľadom na vyššie ceny nehnuteľností väčšinou odkázaný na menšiu rozlohu bytu, v ktorej sa môže cítiť stiesnene a po čase začne túžiť po veľkom rodinnom dome a záhrade. Ale po presťahovaní sa na okraj alebo mimo mesta zistí, že mu niečo chýba a sťahuje sa späť. Naopak, človek majúci rád pokoj, šantenie detí v záhrade, zveľaďovanie svojho príbytku, bude preferovať bývanie na vidieku.

Získajte odhad ceny nehnuteľnosti

Zadajte obec, kontakt a my Vám zavoláme, spýtame sa Vás na pár otázok a povieme Vám trhovú cenu nehnuteľnosti.

Odhad ceny
Bratislava

Vidiek má svoje čaro aj v malých každodenných „benefitoch“ v podobe domácich vajíčok od susedky, čerešní od mamičky na ihrisku, za ktoré spätne „zaplatíte“ napríklad čerešňovým koláčom a tiež tým, čo sa podarilo vypestovať vám. Ak však chcete zájsť do kina, zostáva vám jedine to domáce alebo absolvovať dlhšiu cestu, ktorú si častokrát zvážite. Jedným z dôležitých argumentov rozhodovania mladých rodín sú deti. Detstvo na dedine je predsa pre deti to najkrajšie. Žiadne nástrahy hustej dopravy, vysedávanie za počítačom, ale celodenný pobyt vonku. Áno, má to svoje nenahraditeľné čaro a deti budú radi spomínať na spoločné lezenie po stromoch, bláznenie v záhrade, obdivovanie traktora či kombajnu. A, samozrejme, celé budú od blata.

S rastúcim vekom sa však aj túžby dieťaťa menia, najmä po nástupe do školy a do rôznych krúžkov, ktoré sa väčšinou konajú v meste. Rodič je následne odkázaný robiť dieťaťu „šoféra“, čo si vyžaduje presné načasovanie aktivít rodiny. Ak ste už rozhodnutí pre kúpu rodinného domu v okrajových častiach mesta alebo na vidieku, nezabúdajte zvážiť hlavne to, kvôli čomu sa tam sťahujete. Miesto, kde máte už len pohľad na prázdne pole a betónový plot suseda, cez ktorý si ruky ani uhorky nepodáte, nemusí byť pre vás to pravé orechové.

Život v meste je rozmanitý a človek nemusí veľmi rozmýšľať nad vyplnením svojho voľného času. Vybudovaná infraštruktúra, množstvo kultúrnych podujatí, stretávanie s priateľmi, športové aktivity. Dokonca aj paradajky si môžete vypestovať na balkóne. Ale na druhej strane zvýšený hluk, anonymita ľudí, chýbajúce hranie detí na spoločných dvoroch, väčší strach rodičov o svoje ratolesti zapríčinený zväčšujúcim sa počtom áut. Je veľká škoda, že dnešní developeri v snahe o čo najvyšší zisk zabúdajú na vybudovanie tzv. spoločných priestorov okolo bytových komplexov.

Napriek všetkým uvedeným plusom i mínusom, tým najdôležitejším kritériom kvality vášho žitia zostávajú vždy ľudia okolo vás :).

Reset password

Enter your email address and we will send you a link to change your password.

Powered by Estatik